Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Gliwice - Park Fryderyka Chopina

Jedna z najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych oaz zieleni w Gliwicach. Ponoć chętnie odwiedzał to miejsce Horst Bieniek, chadzał tu także Tadeusz Różewicz. Dziś w pogodne dni na spacer parkowymi alejami wybierają tłumy gliwiczan.

Na pięciu hektarach parku krajobrazowego znaleźć można wiele ciekawych okazów drzew i krzewów; do najbardziej okazałych należą: dąb szupułkowy (o obwodzie 443 cm), platan klonolistny, wiąz górski, klon srebrzysty wielopniowy czy jarząb szwedzki.

W parku zlokalizowana jest także Palmiarnia Miejska – obiekt o studwudziestoletniej historii, szczycący się zbiorem ponad sześciu tysięcy okazów egzotycznych roślin i niewielką ilością tropikalnych zwierząt. Obok niej stoi urokliwy, dziewiętnastowieczny budynek z wieżyczką – dawny Dom Ogrodnika – dla którego wzorem był dom letni Johanna Wolfganga Goethego w Weimarze.

Warto wspomnieć, że od kilku lat w niezwykłym parkowym otoczeniu odbywa się szereg imprez kulturalnych – gościli tu znani aktorzy i muzycy, występujący w ramach „Parkowego lata” czy „Gliwickich spotkań teatralnych”.