Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Piekary Śląskie - Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich

Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na Ślasku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego co roku pielgrzymuje kilkadziesiąt tysięcy pątników (por. pielgrzymka mężczyzn i pielgrzymka kobiet). Matka Boska Piekarska jest patronką ludzi pracy na Śląsku.

Znana z XII-wiecznych dokumentów osada Piekary miała od XIV w. niewielki drewniany kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła. W bocznym ołtarzu mieścił się wizerunek Maryi Panny (w typie Hodegetrii) nieznanego autora i fundatora. Geneza jego cudowności datuje się na początek XVII wieku, kiedy po przeniesieniu do ołtarza głównego nastąpiły liczne wypadki cudownych uzdrowień. Gdy w 1676 r. w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, ratunkiem okazała się pielgrzymka przed obraz Matki Boskiej w Piekarach. Matka Boża pomogła również w 1680 r. mieszkańcom Pragi, kiedy podczas zarazy cesarz austriacki Leopold I sprowadził obraz z Piekar i kazał nieść go ulicami miasta w uroczystej procesji. Wówczas arcybiskup praski Wellstein urzędowo potwierdził cudowność wizerunku. Wśród rzeszy piekarskich pielgrzymów był m.in. król Jan III Sobieski zmierzający pod Wiedeń 1683 r.

W 1702 r., podczas wojen religijnych wywieziono dla bezpieczeństwa obraz Matki Bożej do Opola, gdzie znajduje się do dziś w kościele Świętego Krzyża. W Opolu ikona przez długi czas nie wyróżniała się szczególną czcią i nie przyciągała pielgrzymek. Natomiast do Piekar, mimo że w kościele znajdowała się tylko replika obrazu, przybywały pielgrzymki.

Rosnący kult Matki Bożej pociągnął za sobą takie ożywienie ruchu pątniczego w XIX wieku, że drewniany kościółek okazał się zbyt ciasny. W 1849 z inicjatywy proboszcza ks. Jana Nepomucena Ficka mieszkańcy Piekar i okolic zbudowali większą, murowaną świątynię. Wtedy również do kościoła dobudowano cztery kaplice (św. Teresy, św. Sebastiana, św. Franciszka i Matki Bożej Lekarki Chorych) ? znajdują się one na zewnątrz, przy narożnikach świątyni. W oknach witrażowych kaplic można oglądać siedem boleści Maryi.

Dopóki istniał drewniany kościół, na cmentarzu przykościelnym (Bożej Roli) grzebano zmarłych. Kiedy cmentarz grzebalny powstał obok Kalwarii, na terenie pocmentarnym urządzono Rajski Plac, z krzyżem misyjnym wzniesionym pośrodku. Obecnie odbywają się tam specjalne nabożeństwa. Wzdłuż muru kościelnego, od strony zachodniej na kamiennych cokołach umieszczono figury Dwunastu Apostołów wykute w kamieniu. Od 1962 r. kościół w Piekarach jest bazyliką mniejszą.

źródło: http://dziedzictwo.ekai.plwirtualne wycieczki - Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich