Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Baranów Sandomierski - Zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim - perła architektury renesansowej - nazywany kiedyś "małym Wawelem", położony jest w nizinie dolnej Wisły.

Obronę zamkowi zapewniały otaczające go potężne umocnienia bastionowe, prawdopodobnie jednak nigdy nie dokończone. Do dziś praktycznie nic po nich nie zostało. Sama rezydencja broniona była przez dolne strzelnice w przyziemiu, poniżej dziedzińca.

Zamek ma regularną budowę. Założony jest na planie prostokąta o stosunku boków 1:2, w narożach znajdują się cylindryczne baszty, a w środku wieża z wejściem na piękny dziedziniec. Zaskakujące, że dziedziniec położony jest na wysokości piętra - wchodzi się na niego po schodach! Tłumaczone to jest częstymi wylewami Wisły, woda docierała pod zamek, jednak nie zalewała dziedzińca.

Z trzech stron otaczają go dwukondygnacyjne skrzydła mieszkalne. Na dwóch z nich są arkadowe krużganki, których kolumny ozdobiono maszkaronami czyli twarzami ludzko-zwierzęcymi. Od strony wejścia znajduje się loggia z prowadzącymi na piętro paradnymi schodami, powyżej widać dekoracyjny grzebień attyki. W pomieszczeniach zamku na piętrze urządzono Muzeum Wnętrz. Najpierw zwiedza się skrzydło zachodnie z salą portertową (konferencyjną) z czterema wielkimi portretami królów polskich oraz przede wszystkim Galerię Tylmanowską. Sala ta, choć nie jest oryginalna, bo została zrekonstruowana nieco dowolnie po wojnie, prezentuje się bardzo okazale. Jest bogato zdobiona stiukami i obrazami przedstawiającymi miasta włoskie. W skrzydle wschodnim znajdują się 3 komnaty gościnne i Baszta Falconiego zdobiona złotem. Zdobienia odnowiono po wojnie dodając prawdziwe złoto, jaśniejsze od oryginalnego oraz pozostawiając drobne pozostałości tego co zostawili po sobie Sowieci czyli zczerniałe od dymu ognisk ściany. Na parterze od dawna w remoncie jest kaplica zamkowa, niedostepna jest też część hotelowa i restauracyjna, zwiedza się tu jednak ekpozycję poświęconą wydobyciu siarki oraz archeologiczną z najdłuższą w Europie łodzią wykonaną z jednego pnia drzewa oraz wystawę czasową. Przy zamku od zachodu na miejscu dawnych stajen po wojnie wzniesiono budynki, które służą jako hotel. Przed elewacją frontową rosną osobliwe drzewa - tulipanowce, na pewno w maju i czerwcu można zobaczyć jak rosną na nich tulipany. Szkoda tylko, że coraz bardziej zasłaniają one zamek...

W XV w. na miejscu obecnego zamku renesansowego znajdowała się prawdopodobnie wieża obronno-mieszkalna, której właścicielem był Jakub herbu Grzymała. W 1569 r. okoliczne włości kupił Rafał Leszczyński herbu Wieniawa i w miejsce wieży wybudował renesansowy dwór obronny. W latach 1591-1606 ówczesny właściciel ziem baranowskich - Andrzej Leszczyński - rozbudował dwór nadając mu kształ, który niewiele zmienił się do dziś. Ostatnią dużą przebudowę zamek przeszedł około 1695 r., gdy jego właścicielem był Józef Karol Lubomirski. Zmieniono wówczas wystrój wnętrz oraz rozbudowano wokół zamku system fortyfikacyjny, który został ostatecznie zlikwidowany w pierwszej połowie XIX w.wirtualne wycieczki - Zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim