Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Poznań - Wystawa "Wędrówka z Dinozaurami"

Wystawa "Wędrówka z Dinozaurami" którą można było oglądać w halach MTP w Poznaniu od 4 marca do 27 kwietnia 2008 roku, to prawdziwie emocjonująca wyprawa w przeszłość. W skład wystawy wchodziło ponad trzydzieści naturalnej wielkości wymarłych gadów, należących do różnych gatunków. Oprócz drapieżnych i roślinożernych dinozaurów, reprezentowane były też gady latające (pterozaury) oraz ssakokształtne (synapsydy). Towarzyszące im plansze informacyjne, podawały nazwę zwierzęcia, a także jego etymologię, rozmiary (długość i masę ciała), wiek geologiczny, zobrazowany także na barwnej tablicy stratygraficznej oraz miejsce znalezienia jego skamieniałości.

Krótki opis przybliżał ciekawostki, dotyczące danego rodzaju, a całości dopełniała ilustracja czaszki lub innych reprezentatywnych części szkieletu. Dodatkowa plansza omawiała udział polskich paleontologów w badaniach dinozaurów.

Era dinozaurów pokazana była jako etap w historii Ziemi, w przedstawieniu której nie zapomniano o jej narodzinach, tak jak i w ogóle o początkach życia. Odwiedzający mogli cofnąć się w czasie m.in. do epoki lodowcowej oraz stanąć oko w oko nie tylko a dinozaurami, ale i z ludźmi pierwotnymi.

Oprawę dydaktyczną "Wędrówek z Dinozaurami" przygotował nieżyjący już Karol Sabath, wspaniały dinozaurolog; popularyzator nauki i "paleoilustrator"; współpracownik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN oraz Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Konsultantem merytorycznym tego przedsięwzięcia był równie doskonały paleontolog: prof. Andrzej Elżanowski, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego; uczestnik Polsko-Mongolskich Wypraw Paleontologicznych na Pustynie Gobi.wirtualne wycieczki - Wystawa "Wędrówka z Dinozaurami"