Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Sztynort - Pałac Lehndorfów w Sztynorcie

Sztynort to powstała w pocz±tkach XIV wieku miejscowo¶ć położona na malowniczym półwyspie pomiędzy trzema jeziorami: Sztynorckim, Dargin, i Kirsajty. Znajduje się tu spora przystań, wioska żeglarska a także jeden z najciekawszych zabytków w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, barokowy pałac.

Pałac ten dawniej zamieszkiwała rodzina Lehndorfów - jeden z najstarszych w Prusach Wschodnich rodów szlacheckich. Pojawili się oni w tym regionie jeszcze w czasach krzyżackich około 1422 roku, i bardzo szybko stali się niezwykle zamożnym i wpływowym rodem.

Pałac Lehndorffów powstawał przez wiele lat. Pierwsza wersja powstała w XVI wieku, kolejna w latach 1554 1572, jednak zasadnicz± czę¶ć budowy przeprowadziła w latach 1689 1691 trzecia żona Gerharda Lehndorffa - Maria Eleonora. Powstał wtedy dwukondygnacyjny budynek z charakterystyczn± więĽb± dachow±. Dębowe schody były ozdob± sieni pałacu. Przepiękne wnętrze z dekoracyjnymi kominkami, malowanymi olejno plafonami i przepięknymi sztukateriami tworzyło niepowtarzalny klimat.

Przed budynkiem znajdował się dziedziniec z cudownym widokiem na Jezioro Sztynorckie. W północnej czę¶ci rezydencji znajdował się spory park. W latach 1650 1680 posadzono słynne sztynorckie dęby. Park okalaj±cy pałac był jednym z największych w tamtym okresie. Liczył sobie ponad 18 hektarów. Cały teren był zadbany, ukwiecony, obsadzony wieloma gatunkami drzew. Znajdowały się tam również rzeĽby parkowe, natomiast na jednej z polan w 1741 roku powstał zegar słoneczny. W XIX wieku rozbudowano pałac, natomiast w parku powstała neogotycka kaplica i neoklasycystyczna herbaciarnia. Ostateczny kształt pałac uzyskał w latach 1860 1880. Do końca II wojny ¶wiatowej był siedzib± rodu Lehndorff-Mgowskich. Ostatni wła¶ciciel z tego rodu - Hajnri¶ fon Lehndorff został zabity w 1944 roku za udział w spisku na życie Hitlera.

W roku 1941 znaczna czę¶ć pałacu została przejęta przez ministerstwo spraw zagranicznych. Cenne dzieła sztuki zaginęły, a dzi¶ pałacyk, wraz z przyległymi budynkami, wymaga solidnego remontu. Pomimo tego warto jest go odwiedzić.

Od 1998 roku wła¶cicielem całego kompleksu Sztynorckiego i pałacu, który w 1979 roku, decyzj± Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został wpisany do rejestru zabytków województwa suwalskiego, jest firma TIGA MARINA.