Posiadłość Łomnica znajduje się w Dolnej Łomnicy. Należą do niej barokowy pałac z 1720 roku, zwany Dużym Pałacem oraz tzw. Pałac Wdowy, wzniesiony w roku 1805 jako miejsce zamieszkania starszej generacji. Łomnica z biegiem czasu miała wielu właścicieli. W XV i XVI wieku majątek należał do znanej śląskiej rodziny von Zedlitz. Od połowy XVII wieku aż do 1738 roku Łomnica była w posiadaniu baronowskiej rodziny von Thomagnini, która wybudowała w roku 1720 Duży Pałac w rozpoznawalnej jeszcze dzisiaj barkowej formie. Przypuszczalnym budowniczym pałacu był znany śląski barokowy architekt Martin Frantz, który między innymi wybudował wspaniały Kościół Łaski pod wezwaniem Św. Krzyża w Jeleniej Górze.
Prawdopodobnie najbardziej znaczącym w historii Pałacu Łomnica posiadaczem pałacu był bogaty kupiec lnu Christian Menzel (1667- 1741) z Jeleniej Góry, który nabył pałac w roku 1738. Łomnica należała do bogatej kupieckiej rodziny od 1738 do 1811 roku. Menzel zapisał się w pamięci potomnych jako hojny fundator protestanckiego kościoła w Łomnicy. Również znacząco wsparł finansowo budowę wtedy ewangelickiego Kościoła Łaski w Jeleniej Górze oraz ufundował znajdujące się tam do dziś słynne barokowe organy. Jego ozdobioną bogatą kamieniarką kaplicę grobową można podziwiać w przyległym do kościoła dawnym cmentarzu. Kolejnym właścicielem Łomnicy był baron Moritz von Roth. Od jego spadkobierców odkupił posiadłość pruski ambasador na dworze sycylijskim Carl Gustav Ernst von Küster. Było to w 1835 roku. Zapragnął on przebudować pałac w tak modnym wówczas stylu biedermeierowskim. Projekt wykonał architekt Albert Tollberga, uczeń sławnego pruskiego architekta z XIX w. Karla Friedricha Schinkla. Aż do 1945 roku pałac pozostawał własnością rodziny von Küster.
Po zdobyciu Dolnego Śląska przez Armię Czerwoną i ustanowieniu władzy komunistycznej właściciele musieli uciekać na Zachód. Do Łomnicy przybyli w większości wysiedleńcy z Ziem Polskich na wschodzie. Ludowa Władza w dużym pałacu urządziła szkołę. Pałac Wdowy przeznaczono na siedzibę PPHU Wojanów. Park dziczał powoli zamieniając się w wysypisko śmieci i skład gruzów i odpadów budowlanych. W końcu lat siedemdziesiątych z uwagi na zły stan techniczny budynku szkołę przeniesiono w inne miejsce. Od roku 1980 roku duży pałac popadał w ruinę. Zawalił się dach i stropy. Pałac Wdowy, również w kiepskim stanie technicznym funkcjonował jako PPHU Wojanów do połowy lat dziewięćdziesiątych.
W roku 1991 młody wnuk ostatniej właścicielki, Constanze von Küster, z domu von Schweinichen, Ulrich von Küster, zdecydował się odkupić znajdującą się w totalnej ruinie posiadłość rodzinną i uratować pałac przed upadkiem. Ulrich odkupił od gminy Duży Pałac z małym kawałkiem gruntu. Pozostały park należał w dalszym ciągu do PPHU. Z pomocą wielu zaangażowanych sympatyków Pałacu z prawie wszystkich stron świata, udało się przywrócić blask Dużemu Pałacowi. Było to możliwe dzięki niezmordowanej pracy i pomocy licznych indywidualnych darczyńców, różnych fundacji i stowarzyszeń (VSK, Fundacja Polsko- Niemieckiej Współpracy).
Od roku 1997 w Pałacu Wdowy znajduje się przytulny hotel z restauracją . Stojący kilka metrów od niego Duży Pałac Łomnica zostaje w międzyczasie prawie całkowicie odbudowany. Reprezentacyjne sale na parterze ze starannie odrestaurowanymi malowidłami ściennymi, imitacje marmuru i wspaniałe śląskie żyrandole zdobią sale i przywołują ducha czasów romantyzmu, kiedy w „Dolinie Pałaców i Ogrodów” spotykała się europejska arystokracja i artystyczna elita.
Strona Pałacu: http://www.palac-lomnica.pl