Lokalizator

51° 29' 7" N   21° 7' 37" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Otwock znajduje się w odległości 65km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Muzeum Witolda Gombrowicza

wirtualne wycieczki - Muzeum Witolda Gombrowicza Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”.

We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary. Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało swoją działalność w dniach 10-11 października 2009 r., po trzech latach remontu i przygotowań.

Muzeum upowszechnia wiedzę na temat życia i twórczości pisarza. Dla grup przygotowano specjalny program zwiedzania z przewodnikiem, dostosowany do wieku i zainteresowań gości. Muzeum posiada salę edukacyjną, w której odbywają się lekcje wprowadzające do twórczości Witolda Gombrowicza lub poświęcone krytycznej lekturze „Ferdydurke”.

Panoramy

panoramy - Hol
panoramy - Hol
panoramy - Kawiarnia - dawny pokój gościnny
panoramy - Sala Polska
panoramy - Sala Polska
panoramy - Sala Polska
panoramy - Sala Polska
panoramy - Hol
panoramy - Sala Argentyńsko-Europejska
panoramy - Hol - piętro
panoramy - Sala edukacyjna
panoramy - Biblioteka