Lokalizator

51° 15' 53" N   15° 33' 58" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Karpacz znajduje się w odległości 57km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Bolesławiec - stolica ceramiki

wirtualne wycieczki - Bolesławiec - stolica ceramiki Bolesławiec do dzisiaj słynie ze wspaniale zdobionych naczyń kamionkowych.

W mieście działa kilka mniejszych i większych zakładów ceramicznych. Szczególnie warto odwiedzić "Manufakturę" przy ul. Gdańskiej 30, gdzie każdy chętny może na własne oczy zobaczyć wszystkie etapy produkcji. W dawnej baszcie murów miejskich znajduje się Muzeum Ceramiki, obrazujące tradycję wyrobu bolesławieckiej ceramiki. Wykształcona przez niemieckich rzemieślników tradycja wykonywania i charakterystycznego "stempelkowego" zdobienia naczyń została szczęśliwym trafem przejęta po wojnie przez polskich sukcesorów. Od niemieckiej nazwy Bolesławca - Bunzlau - tutejsze naczynia noszą nazwę buncloków.

Jeśli ktoś chciałby osobiście zmierzyć się z garncarskim rzemiosłem, powinien przybyć do Bolesławca w trzeci weekend sierpnia na Święto Ceramiki. Wokół ratusza obok stoisk prezentujących ceramikę artystyczną z Polski i zagranicy działają wówczas małe plenerowe pracownie, w których można samemu coś ulepić, wytoczyć na kole garncarskim lub spróbować zdobienia gotowych naczyń. W tym czasie warto też zwiedzić Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec".

źródło: polskaniezwykla.pl

Panoramy

panoramy - Kiermasz ceramiczny na Bolesławieckiem Rynku
panoramy - Kiermasz ceramiczny na Bolesławieckiem Rynku
panoramy - Kiermasz ceramiczny na Bolesławieckiem Rynku
panoramy - Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" - zdobinki podczas Gliniady 2009
panoramy - Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" - ręczne malowanie ceramiki
panoramy - Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" - sklepik zakładowy