Lokalizator

52° 24' 36" N   17° 4' 39" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Poznań znajduje się w odległości 16km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Swarzędz i okolice

Gmina Swarzędz leży w centralnej części województwa wielkopolskiego. Geograficznie jest to północna część Równiny Wrzesińskiej, wchodzącej w skład Niziny Wielkopolskiej, krainy geograficznej, której charakter określa polodowcowa rzeźba terenu. Cała gmina zajmuje powierzchnię 101,9 km2 (miasto 8,2 km2, tereny wiejskie 93,8 km2). W granicach gminy leżą Jezioro Swarzędzkie, przez które przepływa Cybina, Jezioro Uzarzewskie oraz inne zbiorniki wodne, zwłaszcza w dolinach Głównej i Cybiny. Gmina wchodzi w skład powiatu poznańskiego, a sąsiadując bezpośrednio z Poznaniem, jest istotnym składnikiem jego aglomeracji.

Aglomeracja poznańska a wraz z nią gmina Swarzędz, jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów i to nie tylko w skali regionu, ale także całego kraju. Poznań jest dla mieszkańców Swarzędza głównym rynkiem pracy oraz miejscem realizacji celów, zwłaszcza związanych z pokryciem potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i ochroną zdrowia. Gmina Swarzędz jest zaś dla Poznania przede wszystkim zapleczem mieszkaniowym, w mniejszym stopniu rekreacyjnym oraz handlowym.

Przez teren Gminy Swarzędz przebiega wiele tras rowerowych, pieszych i samochodowych. Najbardziej znane szlaki to Cysterski Szlak Rowerowy oraz Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Panoramy

panoramy - Kościół w Wierzenicy - Widok z zewnątrz
panoramy - Wiatrak drewniany w Uzarzewie
panoramy - Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie
panoramy - Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Uzarzewie
panoramy - Jezioro Uzarzewskie
panoramy - Widok z zewnątrz
panoramy - Jezioro Swarzędzkie
panoramy - Plac Niezłomnych
panoramy - Urząd Miasta i Gminy
panoramy - Swarzędz z lotu ptaka
panoramy - Swarzędz z lotu ptaka
panoramy - Rynek o zmierzchu
panoramy - Rynek o zmierzchu
panoramy - Jezioro Swarzędzkie
panoramy - Dolina Cybiny
panoramy - Skrzyżowanie z figurą Cieszkowskiego
panoramy - Zabytkowy kompleks budowlany w Paczkowie
panoramy - Swarzędzki Rynek
panoramy - Swarzędzki Rynek
panoramy - Swarzędzki Rynek
panoramy - Pałacyk Pod Lipami
panoramy - Swarzędzki Rynek