Lokalizator

51° 58' 0" N   20° 8' 59" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Pruszków znajduje się w odległości 75km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Dworzec kolejowy w Skierniewicach

wirtualne wycieczki - Dworzec kolejowy w Skierniewicach Stacja, stacyjka, wiedenka, tak w największym skrócie można by nazwać skierniewicki dworzec kolejowy. To ważne miejsce na mapie turystycznej i historycznej miasta. Tędy bowiem przegają główne szlaki komunikacyjne z Warszawy do Łodzi i dalej do Poznania i Wiednia, a także do Łowicza i Torunia. Konieczność budowy reprezentacyjnego dworca wynikała również stąd, że w Skierniewicach mieściła się letnia rezydencja carów i pałac prymasowski.

Pierwszy dworzec, tzw. carski, zlokalizowano na terenie parku w północnym jego skraju. Obiekt dworca został oddany do użytku w 1845r. Wzniesiono go w stylu mauretańskim. W czasie wizyt carskich odbywały się tu spektakle teatralne. Nowy dworzec powstał w niewielkiej odległości od pierwszego dworca. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1873r. Przestronny budynek swoją architekturą nawiązywał do modnych wówczas form neogotyku. Połączenie motywów gotyku angielskiego z formami nawiązującymi do cegłowego gotyku północnych rejonów Europy było cenną właściwością skierniewickiego dworca.

W czasie I wojny światowej dworzec uległ zniszczeniu. Współczesny dworzec skierniewicki, choć już stracił nieco na znaczeniu, w dalszym ciągu stanowi piękny przykład modnego w XIX w. stylu ceglanego i jest z pewnością obiektem godnym zwiedzania.

źródło: http://www.e-skierniewice.pl

Panoramy

panoramy - Wnętrze dworca ze sgrafittą Mieszkowskich
panoramy - Zabytkowa wiata na dworcu PKP
panoramy - Dworzec PKP