Lokalizator

53° 25' 8" N   14° 33' 2" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Szczecin znajduje się w odległości 1km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

wirtualne wycieczki - Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne Mało kto wie, że Szczecin posiada największy podziemny schron w Polsce. Gigantycznych rozmiarów podziemia szczecińskie są pozostałością po zagadkowych tunelach XIX-wiecznych, które w czasie drugiej wojny światowej (1941 r.) Niemcy przebudowali na schron dla 5 tys. osób.

Po wojnie powstała tu centrala Obrony Cywilnej na wypadek wybuchu atomowego. Później schron został zamknięty na cztery spusty przez PKP i nie było do niego dostępu. Dopiero niedawno zarząd PKP postanowił oddać podziemny obiekt w dzierżawę. Przejęła go firma Centrum Wynajmu i Turystyki ze Szczecina i postanowiła uczynić z niego atrakcje turystyczną. We wtorek ubiegłego tygodnia miało miejsce premierowe zwiedzanie na, które zaproszono wielu gości w tym przedstawicieli branży turystycznej i prasy.

Wycieczka podziemiami składa się z dwóch etapów. Trasa rozpoczyna się pod torami, w miejscu nad którym znajduje się Dworzec Główny i prowadzi w kierunku centrum Szczecina. Od razu wyczuwa się atmosferę zagrożenia jak za czasów wojny dzięki licznym przedmiotom np. hełmom, plakatom i poprzebieranym w kombinezony przeciwchemiczne manekinom umieszczonym w mijanych pomieszczeniach. Temperatura powietrza wynosi tylko 8-10 st. C, latem. Dalej idzie się tunelami, a w pewnym momencie gaśnie światło i zapada charakterystyczny półmrok za sprawą farby fosforyzującej, którą pomalowane są ściany. Pierwsza część trasy kończy się na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i 3 Maja.

Drugi etap przebiega plątaniną korytarzy przez pomieszczenia, w których urzędowała służba Obrony Cywilnej. Można przy okazji pooglądać liczne eksponaty oddające charakter schronu przeciwatomowego lat powojennych.

Przedstawiciele szczecińskiej branży turystycznej uważają, że pomysł ze zwiedzaniem schronu jest strzałem w dziesiątkę i może stać się największą atrakcją turystyczną Szczecina. Są już pomysły aby zwiedzanie podziemi połączyć z przejażdżką pociągiem malowniczą trasą do polickich ruin starej poniemieckiej fabryki benzyny syntetycznej.

Wycieczka podziemiami Szczecina z przewodnikiem trwa półtorej godziny. Żeby się odbyła, trzeba zebrać przynajmniej 10-osobową grupę.

więcej: www.schron.szczecin.pl

Panoramy

panoramy - Schron
panoramy - Schron