Twierdza Kłodzka
W obecnym stanie kłodzka twierdza jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu. Stanowi ona bardzo skomplikowany układ militarny, który niezwykle trudno sobie wyobrazić, a cóż dopiero opisać.
W skład całego kompleksu wchodzą: Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (dziś już tylko fragmentaryczne) i umocnienia polowe - zespół ten zajmuje powierzchnię ok. 30 ha, ma 800 metrów długości w linii północ-południe i 400 metrów w linii wschód-zachód (tylko Twierdza Główna), przy czym o jego najniższych kondygnacjach, które praktycznie nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane, mamy najmniej wiedzy i mało prawdopodobne, aby wkrótce udało się ją zgłębić.
Pomimo upływającego czasu twierdza znajduje się w dobrej kondycji technicznej, niestety ze względu na brak funduszy oraz przeszkody natury prawnej, pomimo ambitnych planów władz miejskich utworzenia tutaj Fortecznego Parku Kulturowego jak na razie udostępniony jest w formie szlaku turystycznego zaledwie mały fragment w rejonie bastionu Wysokiego. Znajduje się tam ekspozycja związana z zamkiem i jego dziejami na przestrzeni wieków, izba pamięci więźniów z okresu II wojny światowej, mauzoleum martyrologii Finów, lapidarium rzeźby, wystawa szkła artystycznego i dawnego sprzętu pożarniczego.
Największą atrakcją jest chyba jednak widok, jaki rozpościera się z Góry Zamkowej na miasto i ziemię kłodzką z rysującymi się w oddali masywami Gór Stołowych oraz Śnieżnika. Ponadto dla odważnych otwarto krótki odcinek labiryntu chodników minerskich o długości ok. 1 km (wejście tylko w grupach z przewodnikiem) - łączną długość wszystkich podziemnych korytarzy szacuje się na ok. 50-100 km. Położony na drugim brzegu Nysy Kłodzkiej fort Owcza Góra jest obecnie niedostępny dla turystów.
oprac: Jacek Bednarek - www.zamkipolskie.com
Panoramy