Lokalizator

50° 25' 52" N   18° 57' 9" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Katowice znajduje się w odległości 19km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Pałac Kawalera

wirtualne wycieczki - Pałac Kawalera Pałac Kawalera (willa nazywana też "Domem Kawalerów") znajduje się w Świerklańcu przy ulicy Parkowej 30. Wybudowany został w latach 1903-1906.

Obiekt w stylu francuskiego neobaroku został zaprojektowany przez Ernesta von Ihne. Wewnątrz znajdowały się amerykańskie wanny Royal, podłogi z dębowego parkietu, posadzki z marmuru, oraz doskonale działające centralne ogrzewanie. Na frontonie pałacu wyryto napis: "Memento vivere" (Pamiętaj o życiu), napis miał zachęcać do zabawy. Rezydencję rodu Henckel von Donnersmarck otacza 155 hektarowy park w stylu francuskim.

Rezydencja rodu Donnersmarcków została wybudowana specjalnie dla Wilhelma II, który przyjeżdżał do Świerklańca na polowania. Budowlę wzniesiono w parku świerklanieckim w pobliżu nieistniejącego już pałacu zwanego "Małym Wersalem" lub "Śląskim Wersalem". W latach 1924-1937 w pałacu mieszkał przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska Feliks Calonder. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Obecnie w "Pałacu Kawalera" mieści się hotel i restauracja.

Panoramy

panoramy - Hol
panoramy - Westybul
panoramy - Restauracja
panoramy - Sale pałacowe
panoramy - Apartamenty
panoramy - Elewacja północno-zachodnia
panoramy - Elewacja południowo-wschodnia
panoramy - Park - fontanna z trzema Gracjami
panoramy - Park - rzeźby Fremieta