Lokalizator

50° 39' 57" N   17° 55' 46" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Oleśnica znajduje się w odległości 83km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Wirtualne Opole

wirtualne wycieczki - Wirtualne Opole Opole to jedno z najstarszych miast w kraju. Leży w historycznej krainie Górny Śląsk, a od wczesnego średniowiecza do początku XX wieku, obok Raciborza, było jego stolicą.

Opole jest ważnym ośrodkiem kultury z ciekawą ofertą artystyczną. Odbywa się tu wiele imprez cyklicznych, do których zaliczyć należy Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Konfrontacje Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, Dni Opola czy - najbardziej znany - Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

Charakterystyczną Wieżę Piastowską i wizerunek opolskiego amfiteatru zna cała Polska. Podobny festiwal piosenki krajowej, starszy od opolskiego, urządzany jest jedynie w San Remo. Edyta Górniak, Michał Bajor, Pawet Kukiz to znani w całym kraju opolanie.

Z racji kilusetletniej historii miasto znane jest także z bogatej aferty turystycznej. Nad opolskim rynkiem góruje sylwetka renesansowego ratusza, zbudowanego na wzór florenckiego Pallacco Veccio. W kamienicy nr 4 rozpoczął w 1958 roku działalność światowej stawy „Teatr 13 Rzędów" Jerzego Grotowskiego.

Willowa Pasieka - położona za kanałem Młynówka - to kolebka miasta. Z centrum wiedzie na wyspę secesyjny zielony mostek. Obok, przy naleśnikami „Grabówka", przykuwają wzrok zrekonstruowane figurki słynnego rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Na wyspie archeolodzy odkryli „Ostrówek" - wczesnośredniowieczny gród opolan, częściowo eksponowany w Muzeum Śląska Opolskiego. Po zamku - siedzibie opolskich Piastów, pozostała symboliczna Wieża Piastowska, architektoniczna ozdoba Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pomiędzy Pasieką a rynkiem wije się Młynówka. Po oczyszczeniu kanału i odtworzeniu ścieżek spacerowych wzdłuż „Opolskiej Wenecji" po port rzeczny na wyspie Bolko nad Młynówkę mają powrócić charakterystyczne niegdyś dla tego miejsca gondole i łódki.

Nad centrum miasta góruje także dwuwieżowa gotycka katedra, a w niej cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej oraz płyta nagrobna Jana II Dobrego. W kościele franciszkanów zachwyca architektonicznie kaplica św. Anny - mauzoleum Piastów Opolskich. W podziemiach spoczywają szczątki książąt piastowskich.

W pobliżu kościoła franciszkanów, na ul. Minorytów stał dom, w którym urodzi) się słynny światowy podróżnik, lekarz, polityk Emin Pascha (Eduard Schnitzer), gubernator Ekwatorii, znany z powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy".

Zwykle poleca się w samym Opolu zwiedzenie Z00, spacer po wyspie Bolko, panoramę z Wieży Piastowskiej, wizytę w zabytkowych kościołach: katedrze, kościele franciszkanów, kościele „Na Górce" czy skorzystanie z ofert teatrów, kina, galerii i ośrodków kultury. Interesujące wystawy proponują opolskie muzea: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Diecezjalne, Galeria Jana Cybisa, Galeria Sztuki Współczesnej.

Chlubą miasta jest „Opolski Akropol" - siedziba Uniwersytetu Opolskiego z odrestaurowaną galerią rzeźby barokowej na zboczu i przyległą kaplicą św. Wojciecha. Kaplica stoi w najwyżej położonym punkcie miasta, na wzgórzu wapiennym, w miejscu legendarnego pobytu św. Wojciecha w Opolu.

Panoramy

panoramy - Rynek opolski
panoramy - Collegium Maius - posąg Czesława Niemena
panoramy - Katedra - Prezbiterium
panoramy - Kościół Św. Trójcy - Grobowiec pierwszych Piastów
panoramy - Opolska Wenecja nocą
panoramy - Ul. Katedralna
panoramy - Aleja Gwiazd Piosenki Polskiej
panoramy - Plac przy Rondzie Wolności
panoramy - Rondo Wolności - Pomnik Nike
panoramy - Panorama Starego Miasta z Wieży Piastowskiej
panoramy - Opolska Wenecja
panoramy - Panorama Opola nocą
panoramy - Ulica 1 Maja
panoramy - Młyn wodny z Siołkowic
panoramy - Strefa Inwestycyjna