Lokalizator

54° 15' 41" N   22° 0' 2" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kętrzyn znajduje się w odległości 71km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kaplica grobowa Steinertów

Niedaleko wsi Zakałcze Wielkie, na obrzeżach Lasów Skaliskich, znajduje się cmentarz ewangelicki i kaplica grobowa rodziny Steinertów (z ok 1860 r.). Grobowiec w kształcie sześcianu wybudowano z czerwonej cegły pokrytej tynkiem. Całość wieńczy wypukły dach. Na podłodze umieszczono krzyż z napisem - "Marta Steinert (1863-1891)". W krypcie znajdują się zmumifikowane ciała kobiety i mężczyzny (pozbawione głów).

Kaplica zachowała się w dość dobrym stanie, mimo, że w przeszłości została ograbiona i próbowano ja zdewastować, m.in. wyrwano drzwi wejściowe, zniknęły płyty nagrobne, metalowe okucia. Do dziś zachowały się natomiast słupy bramne. Na jednym z nich wyryto serce i datę "1863".

Trzeba też wspomnieć o starogermańskich freskach zdobiących wewnętrzne mury. Jako jeden z nielicznych obiektów uniknął dewastacji ludzkiej. Na jego niekorzyść wpływały tylko czas i czynniki klimatyczne m.in. wiatr, woda, słońce.

W 2004 roku grobowiec został zabezpieczony. Obecnie cmentarz jest ogrodzony, a do kaplicy wstawiono drzwi.

Panoramy

panoramy - Wnętrze grobowca
panoramy - Krypta
panoramy - Kaplica