Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Staniszów - Pałac Staniszów

Pierwsze pisemne wzmianki z 1305 r. - Stansdorf, 1395 r. - Stonsdorf. Majątek był własnością książąt Reuss (niem.: Reuß). W latach 1784-1787 hrabia Henryk XXXVIII von Reuss buduje pałac wraz z założeniem parkowym na prawie 200 hektarach. W parku były sztuczne ruiny zamku, groty. Park i pałac zwiedzala Izabela Czartoryska podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku, kiedy to też odwiedziła pobliski Bukowiec, co zaowocowało później budową podobnego parku w Puławach. W parku znajdowała się też wieża widokowa Bismarckturm.

Do 1945 roku produkowano w Staniszowie likier ziołowy oparty na lokalnych recepturach i ziołach Likör Echt Stonsdorfer Bitter (obecnie produkowany w Niemczech przez wytwórnię Berentzen, pod nie zmienioną nazwą). Po wojnie w pałacu oraz zabudowaniach gospodarczych funkcjonowało dziecięce prewentorium przeciwgruźlicze, później różne instytucje, ostatnią była straż pożarna.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pałac stał nie zagospodarowany co przyczyniło się do jego dewastacji. Obecnie w pałacu, po jego gruntownym remoncie, funkcjonuje luksusowy hotel oraz restauracja.