Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Stargard Szczeciński - Muzeum w Stargardzie

Pierwsze stargardzkie Muzeum Miejskie powstało w 1908 roku z inicjatywy regionalistów skupionych przy Gimnazjum Petera Gröninga w Stargardzie i Towarzystwa Historii i Starożytno¶ci Pomorza w Szczecinie. Mie¶ciło się ono w Odwachu. Do 1939 roku obowi±zki dyrektora pełnił dr Martin Hasenjaeger, a następnie dr Hans Siuts, który kierował zreformowan± placówk± do 1945 roku. Zbiory przedwojenne reprezentowały głównie zabytki archeologiczne oraz sztuka mieszczańska i sakralna.

Obecne Muzeum powstało w 1960 roku dzięki inicjatywie osób skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Pierwsz± jego siedzib± była Brama Pyrzycka, w której ze względu na niewielk± powierzchnię ekspozycyjn± czynne były jedynie dwie ekspozycje stałe : wystawa historyczna obrazuj±ca dzieje Stargardu i Ziemi Stargardzkiej oraz wystawa militariów.

W lipcu 1966 roku zbiory i wystawy przeniesiono do nowej siedziby przy Rynku Staromiejskim. Od tej pory Muzeum mie¶ciło się w Odwachu i s±siaduj±cej z nim kamienicy. W latach 80 - tych odrestaurowano z przeznaczeniem na cele muzealne Basteję, będ±c± elementem ¶redniowiecznych obwarowań miejskich. W 1997 roku Muzeum otrzymało kolejn± kamienicę przy Rynku Staromiejskim. Od tej pory funkcjonuje ono w Odwachu i dwóch kamienicach. wirtualne wycieczki - Muzeum w Stargardzie