Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Niepołomice - Muzeum Niepołomickie

Istniejące od 2002 roku Muzeum Niepołomickie to samorządowa jednostka kultury. Jej siedziba mieści się w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Zadaniami Muzeum jest opieka nad bogatymi zbiorami i udostępnianie ich zwiedzających. Szeroki wachlarz tematyczny eksponatów gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy historii, sztuki, architektury, ludowego rękodzielnictwa i przyrody, a już wkrótce także i techniki mogą u nas delektować się zbiorami muzeum.

Jedną ze stałych ekspozycji: Wystawa Trofeów Myśliwskich prezentuje zwierzęta i ptaki, które można spotkać w Puszczy Niepołomickiej częściej - m.in. bobra, rysia, dziki, sarny, głuszce – i rzadziej – niedźwiedzia brunatnego oraz żubra. Ekspozycja trofeów myśliwskich zawiera również wieńce byków, poroża kozłów i danieli, oręża dzików, parostki saren, łopaty łosia, skóry borsuków, wilka i akcesoria łowieckie.

Oprócz zwierząt rodzimych w jednej z sal zgromadzono egzotyczne trofea pozyskane podczas polowań na afrykańskiej sawannie. Podziwiać można poroża i medaliony bawolców i antylop, od największych kudu i gnu, po najmniejszą dik-dik, oręża guźców, skóry zebry i szakala. Dopełnieniem ekspozycji są fotografie z wypraw polskich myśliwych do Afryki. Wystawa przygotowana przy współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie.

Ekspozycja stała w kaplicy zamkowej stanowi depozyt kościoła parafialnego w Niepołomicach. Obejrzeć na niej można unikatowe przesłania z przeszłości – dokumenty królewskie i papieskie, z których najstarsze to: akt utworzenia parafii z 1350 roku oraz akt erekcyjny i donacyjny kościoła wystawiony przez Kazimierza Wielkiego w dniu konsekracji świątyni 4 października 1358 roku. Prezentowane są tu również przedmioty sztuki sakralnej: szaty i naczynia liturgiczne, obrazy, relikwiarze. Na szczególną uwagę zasługują: komplet szat późnorenesansowych składający się z kapy, ornatu, dalmatyki i stuł, kielich gotycki, monstrancja z 1599 roku oraz barokowe relikwiarze.wirtualne wycieczki - Muzeum Niepołomickie