Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Opole - Opole nocą

Opole to jedno z najstarszych miast w kraju. Leży w historycznej krainie Górny Śląsk, a od wczesnego średniowiecza do początku XX wieku, obok Raciborza, było jego stolicą.

Opole jest ważnym ośrodkiem kultury z ciekawą ofertą artystyczną. Odbywa się tu wiele imprez cyklicznych, do których zaliczyć należy Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Konfrontacje Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, Dni Opola czy - najbardziej znany - Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

Charakterystyczną Wieżę Piastowską i wizerunek opolskiego amfiteatru zna cała Polska. Podobny festiwal piosenki krajowej, starszy od opolskiego, urządzany jest jedynie w San Remo. Edyta Górniak, Michał Bajor, Pawet Kukiz to znani w całym kraju opolanie.

Z racji kilusetletniej historii miasto znane jest także z bogatej aferty turystycznej. Nad opolskim rynkiem góruje sylwetka renesansowego ratusza, zbudowanego na wzór florenckiego Pallacco Veccio. W kamienicy nr 4 rozpoczął w 1958 roku działalność światowej stawy „Teatr 13 Rzędów" Jerzego Grotowskiego.

Willowa Pasieka - położona za kanałem Młynówka - to kolebka miasta. Z centrum wiedzie na wyspę secesyjny zielony mostek. Obok, przy naleśnikami „Grabówka", przykuwają wzrok zrekonstruowane figurki słynnego rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Na wyspie archeolodzy odkryli „Ostrówek" - wczesnośredniowieczny gród opolan, częściowo eksponowany w Muzeum Śląska Opolskiego. Po zamku - siedzibie opolskich Piastów, pozostała symboliczna Wieża Piastowska, architektoniczna ozdoba Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pomiędzy Pasieką a rynkiem wije się Młynówka. Po oczyszczeniu kanału i odtworzeniu ścieżek spacerowych wzdłuż „Opolskiej Wenecji" po port rzeczny na wyspie Bolko nad Młynówkę mają powrócić charakterystyczne niegdyś dla tego miejsca gondole i łódki. wirtualne wycieczki - Opole nocą