Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Uzarzewo - Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Uzarzewie

Kościół w Uzarzewie powstał, wraz z parafią, z fundacji królewskiej - przypuszczalnie już w XII w. Pierwotny - drewniany - rozebrano w r. 1749. W tym samym roku Felicjan Niepruszewski zbudował nowy kościół konstrukcji szachulcowej. W 1869 r. dostawiono nową drewnianą wieżę, w przyziemiu kwadratową, wyżej ośmioboczną. W 1900 dobudowano murowaną kaplicę grobową Żychlińskich i zakrystię.

Kościół jest jednonawowy, halowy, o sklepieniu beczkowym. Posiada ołtarz główny - Golgotę - przedstawiającą P. Jezusa ukrzyżowanego, oraz dwa boczne - barokowe: Serca P. Jezusa i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej oraz figura św. Teresy z Avil z XVII w. W bocznym wejściu do kościoła umieszczono krzyż z XVII w. i kropielnicę (prawdopodobnie dawniej była to chrzcielnica) z XIII w.

W 1972 r. kościół był remontowany wewnątrz oraz odnawiany i konserwowany na zewnątrz: położono nowe łaty, a miejsce kryjącego dach łupka zajęła dachówka karpiówka. W roku 1982 wytynkowano kaplicę przylegającą do kościoła. Wieżę naprawiano w 1984 r.: wzmocniono ją żelazną konstrukcją, a jej spiczastą część podparto żelaznym słupem. Remont wieży kontynuowano w 2001 r. W roku 1984, podczas remontu wieży, odnaleziono umieszczony w niej dokument lokacyjny kościoła, pochodzący z czasów jego rozbudowy.

Kościół leży na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Przy kościele zabytkowy cmentarz, obok obelisk pamięci Józefa (zm. 9 lipca 1843) i Antoniny (zm. 11 sierpnia 1881) Lipskich, w pobliżu plebania. Na placu przed kościołem tablica informacyjna ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Dolina Cybiny.

Do parafii należy również kościół w Biskupicach.wirtualne wycieczki - Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Uzarzewie