Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Łubie - Klasycystyczny pałac Baildonów w Łubiu

Pałac wzniesiony został w stylu klasycystycznym na planie prostok±ta. Budynek jest piętrowy i podpiwniczony, zwrócony frontem na północny zachód. Kryty jest mansardowym dachem z licznymi lukarnami. Od strony podjazdu znajduje się portyk kolumnowy z kartuszem herbowym. Elewację ożywia wyrazisty gzyms międzypiętrowy. W tylnej elewacji wieża kryta hełmem stożkowym. Pałac był, wiele razy remontowany m. in. w 1911 roku.

Jednym z jego wła¶cicieli był Erwin Aleksander Bergwelt. Po wojnie pałac jak i cały maj±tek, jako dobra poniemieckie został znacjonalizowany. Po nacjonalizacji uległ zniszczeniom - odrestaurowano go dopiero na pocz±tku lat 90-tych. Na dzień dzisiejszy mie¶ci się w nim Dom Opieki Społecznej.

Widok pałacu po odrestaurowaniu zaskoczył potomków poprzednich wła¶cicieli, którzy w 2001 roku po raz pierwszy od 1945 r. pojawili się Łubiu. Był to hrabia Aleksander Bergwelt Baildon (obecnie głowa rodu). Baildonowie przywieĽli z sob± zdjęcia przedstawiaj±ce dawne wnętrze pałacu. Fotografie te zostan± na terenie pałacu, jako cenna ozdoba, gdyż do naszych czasów nie dotrwało nic z wyposażenia pałacu. wirtualne wycieczki - Klasycystyczny pałac Baildonów w Łubiu