Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Książ - Zamek Książ

Historia książęcych ogrodów koło Furstenbergu (Książęca Góra) lub po prostu zamku Książ sięga lat 90-tych XVIII wieku, kiedy Jan Henryk VI wraz z małżonką rozpoczynają upiększanie zamku. Ogrody które dziś widzimy były wiele razy zmieniane i prawdopodobnie pierwsze ich wersje istniały od samego powstania zamku.

Na około zamku możemy rozróżnić aż dwanaście parków i ogrodów, a w każdym z nich wiele tropikalnych jak i miejscowych drzew i krzewów. Podczas przebudowy zamku w 1646 roku zburzono lub przebudowano dużą część murów, ponieważ straciły one znaczenie podczas ataku bronią palną. Ten remont pozwolił na budowę nowych parków i ogrodów. Największym ogrodem jest Ogród Wejściowy, prowadzący od Oślej Bramy do zamku. Na tym przykładzie widzimy, że parki mają różne nazwy, które najczęściej pochodzą od ich miejsca lub specyficznej rzeczy na ich terenie np. Taras Prochowy, posiada nazwę od baszty prochowej, do której można było się dostać tylko przez ten taras. Władcy zamku ponosili duże wydatki na utrzymanie ogrodów, ponieważ nie dość, że służba zajmująca się parkami kosztowała, to na obsadzenie, każdego roku zużywano ok. 20.000 roślin. Najmłodszym parkiem jest Park Arkadowy z 1981 roku przebudowany z małego ogrodu zwierzęcego. Mimo swojego wieku nie ustępuje miejsca innym parkom, w tym Tarasu Kasztanowcowego i Różanego.

Parki zamku Książ są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Swoją wyjątkową urodę zawdzięczają księżnej Daisy (czyli Marii Teresie Cornwallis-West), która w XIX w. Zniesmaczona ówczesnym prusackim wyglądem ogrodów nakazała przebudowę parku. W tym celu sprowadziła ogrodnika z rodzinnego Newlands aby urządził ogród w stylu angielskim. Było to bardzo trudne zadanie gdyż Księżna Daisy miała bardzo wysokie wymagania. Dlatego, żeby im sprostać wybudowano w Lubiechowie ogromne szklarnie. Roczne zapotrzebowanie zamku wynosiło ok. 40000 roślin. Daje nam to wyobrażenie jak wielkie musiało to być przedsięwzięcie. Skutkiem tego są do dziś zachowane tarasy, jest ich w zamku aż 12 (Taras Wejściowy, Taras Prochowy, Taras Bogini Flory, Taras Orzechowy, Taras Środkowy, Taras Wodny, Taras Podkowiasty, Taras Różany, Taras Zachodni, Taras Kasztanowcowy, Taras Północny oraz Taras Arkadowy).

Żródło: http://dolnoslaskie.parki.org/ksiazogrody/