Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Kańczuga - Wirtualna Kańczuga

Kańczuga – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie przeworskim, położone na Podgórzu Rzeszowskim, nad rzeką Mleczką, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kańczuga. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. przemyskiego.

Mocne strony Miasta i Gminy Kańczuga to atrakcyjność położenia, walory turystyczne i krajobrazowe. Naturalne pofałdowania terenu z niewielkimi wzniesieniami tworzą malownicze widoki. W ramach promocji walorów turystycznych przygotowana została ścieżka przyrodniczo -historyczna po Kańczudze i okolicy. Trasa ścieżki o długości 12 km tworzy zamykającą się pętlę, zawiera informacje dotyczące historii regionu i jego zabytków, ciekawostek z dziedziny flory i fauny oraz przybliża bogata historię miasta.

Przez teren Miasta i Gminy Kańczuga przebiega trasa kolejki wąskotorowej. Od maja do września kursuje pociąg turystyczny Pogórzanin, który świadczy usługi turystyczne dla grup zorganizowanych i osób prywatnych na odcinku Przeworsk-Dynów.

Na terenie miasta zachowały się ciekawe fragmenty zabudowy drewnianej. W rynku mieszkańcy wybudowali pomnik Grunwaldu. Zniszczony w czasie wojny przez Niemców, w roku 1984 został odbudowany i stanowi dziś atrakcję turystyczną i historyczną.

W środkowej części miasteczka wznosi się Kościół Parafialny z początków XVII wieku. Należy do najpiękniejszych budowli sakralnych późnego renesansu w Polsce. Kościół posiada dwie później dobudowane kaplice, wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu barokowym. Osobliwością architektoniczną świątyni są odmienne style przedstawiające części składowe.