Ta strona wymaga Adobe Flash Player i przeglšdarki z włšczonš obsługš JavaScript.

Wirtualne wycieczki

Wrocław - Wrocławski Ratusz

Wrocławski ratusz – późnogotycki, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Ratusz wzniesiono na Rynku, przy jego południowej stronie. Dwukondygnacyjny korpus na planie wydłużonego prostokąta składa się w rzeczywistości z większej ilości budynków i przybudówek, z biegiem czasu połączonych. Najstarszą częścią ratusza jest dawna izba sądowa wymurowana w wątku romańskim. Budowa ratusza trwała od połowy XIII w. aż po wiek XVI. W północno-zachodnim narożu powstała w kilku etapach wieża o łącznej wysokości 67 m, nakryta renesansowym hełmem. Znajduje się w niej najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z 1368. Od strony wschodniej ratusz posiada główną elewację z wykuszem kaplicy i bogato zdobionym, niegdyś zapewne polichromowanym szczytem ze sterczynami, a pod nim średniowiecznym zegarem. Elewację południową zdobią trzy wykusze zdobione późnogotycką kamieniarką i nakryte miedzianymi hełmami. Obecnie używane wejście mieści się od strony zachodniej.

Przez długie lata zaniedbany, ratusz doczekał się większej renowacji w końcu XIX w.; przeprowadził ją Karl Lüdecke, który wzniósł nową nowa paradną klatkę schodową i zrekonstruował sterczyny. W latach 30. XX w. przeprowadzono kolejną renowację - Rudolf Stein zaprojektował nowe posadzki, otynkowano elewację wschodnią. Usunięto też prawie wszystkie budy przekupniów otaczające ratusz - pozostała jedna, w której mieści się dziś kiosk z pamiątkami.

W ostatnich dniach II wojny światowej wobec ogólnie poważnych zniszczeń w okolicy ratusz doznał stosunkowo umiarkowanych uszkodzeń: przede wszystkim sklepienie piętra przebiła bomba lotnicza (nie eksplodowała jednak). W latach 1949-1953 ratusz w pełni odbudowano pod kierownictwem Marcina Bukowskiego, skuwając tynki z elewacji wschodniej i przelicowując ją, zaś uszkodzoną więźbę z czasów renowacji Lüdeckego zastąpiono nową, o konstrukcji stalowej. Znacznie zmieniono też boczne szczyty wschodnie i oba szczyty zachodnie.

W piwnicach znajduje się m.in. najstarsza restauracja w Europie (Piwnica Świdnicka).