Lokalizator

50° 3' 22" N   19° 56' 15" E

Dodaj do...

Hotel Copernicus - Pałac Kanoników Krakowskich

wirtualne wycieczki - Hotel Copernicus - Pałac Kanoników Krakowskich Pałac przy ul. Kanoniczej 16 jest szeroką dwupiętrową kamienicą o siedmioosiowej ceglanej elewacji. Widoczne są szczątki kamiennych struktur z początku XIV wieku, ceglane mury z XV w. z kamiennymi okienkami i fragmentami obramień, pozostałości dużych średniowiecznych okien z ceglanymi krzyżami i attyki z ostrołukowymi blendami, a także renesansowe okna, piękny portal z 1554 roku oraz nowożytny w formach gzyms wieńczący.

Pałac jest dwutraktowy (pomieszczenia w dwóch szeregach od frontu i od tyłu), a ponadto ma oficyny otaczające prostokątne podwórze. Pomieszczenia zmieniały funkcję, ale zachowały szereg elementów dawnego wyposażenia architektonicznego (okna i portale, piękne stropy belkowe z XV i XVI wieku, malowidła ścienne z różnych epok, znakomicie zachowane boazerie z XIX stulecia i polichromie z tej epoki). Wszystko to stanowi nader cenną całość.

Obszerną parcelę przy Kanoniczej 16 zaczęto zabudowywać na początku lat 1300. W połowie XIV stulecia stały tu dwa odrębne, piętrowe domy. W latach 1411–1435 kanonik Paweł Włodzimierski herbu Dołęga wzniósł, z wykorzystaniem murów obu budowli, obszerny pałac, zajmujący całą szerokość posesji.

W 1455 spłonął doszczętnie, ale został odbudowany. Kolejni właściciele zdobili i przerabiali rezydencję, kilkakrotne przebudowy nastąpiły w XVI wieku (np. nowy malowany strop, portal i dwie oficyny). Rozmaite elementy dodawano w kolejnych stuleciach. Po rekwizycji domu przez okupacyjne władze austriackie (1802) przechodził z rak do rąk.

W latach siedemdziesiątych XX wieku, opróżniony z mieszkańców, przeszedł badania architektoniczne, po czym latami pozostawał w opuszczeniu. Pod koniec ubiegłego wieku zrujnowany pałac kupiła grupa hotelowa Likus Hotele i Restauracje, słynąca z zabytkowych, luksusowych hoteli (krakowski Hotel Stary otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Prix Villégiature w kategorii „najlepsze wnętrze hotelowe w Europie”).

Prace konserwatorskie, prowadzone w dzisiejszym Copernicusie pod auspicjami nowego właściciela na początku XXI wieku, przywróciły pałacowi dawny blask i świetność.

Panoramy

panoramy - Apartament LUX nr 101 - sypialnia
panoramy - Patio
panoramy - Restauracja
panoramy - Restauracja - antresola
panoramy - Apartament LUX - sypialnia
panoramy - Apartament LUX - łazienka
panoramy - Basen
panoramy - Basen
panoramy - Sala kominkowa
panoramy - Sala kominkowa - biblioteczka
panoramy - Ulica Kanonicza
panoramy - Apartament LUX nr 103 - sypialnia
panoramy - Apartament LUX nr 103 - salon
panoramy - Apartament LUX nr 103 - łazienka
panoramy - Pokój dwuosobowy LUX nr 204
panoramy - Apartament nr 210
panoramy - Pokój dwuosobowy nr 206
panoramy - Pokój jednosobowy nr 202
panoramy - Pokój dwuosobowy LUX nr 204 - łazienka
panoramy - Pokój 204
panoramy - Patio
panoramy - Taras
panoramy - Taras nocą