Lokalizator

50° 40' 8" N   17° 55' 31" E

Dodaj do...

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

wirtualne wycieczki - Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza w Opolu świątynia, pochodząca z X wieku, według legendy wybudowana w miejscu żarliwych kazań św. Wojciecha. Kościół gotycki z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. W latach 1254-1295 pełnił funkcję kościoła parafialnego, od 1304 do 1810 roku należał do dominikanów, od 1923 roku ponownie kościół parafialny.

Świątynia, do której prowadzi kilkadziesiąt stopni, znajduje się w najwyższym punkcie Starego Miasta, stąd popularnie zwana jest kościołem na górce. Parafia swoje święto obchodzi 23 kwietnia, w dniu wspomnienia św. Wojciecha, oraz 15 września - wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Początkowo znajdował się w tym miejscu kościół drewniany dominikanów, sprowadzonych do Opola w XIII wieku. W 1399 zbudowali kościół z cegły, w stylu gotyckim, który poświęcono w 1430 - nosił wezwanie Matki Boskiej i świętych Wojciecha, Jerzego, Dominika i Anny. W 1530 przejmują go ewangelicy, następnie na rozkaz cesarza zostaje zamknięty. Dominikanie odzyskują go w 1604.

W XVII wieku świątynię niszczy pożar, a potem wojska szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej. W 1739 kościół przebudowano w stylu barokowym, pozostawiają północną nawę gotycką.

W 1810 dobra zakonne zostają sekularyzowane, kościół staje się magazynem i częścią szpitala. Od 1820 ponownie zaczęto odprawiać nabożeństwa, a kościół został filią parafii św. Krzyża. W 1875 dobudowano wieżę, wymieniono też dach. W latach 30. XX wieku przebudowano schody od strony rynku, ścianę frontową i wejście, jednocześnie podnosząc poziom posadzki o 1 metr. Wówczas także zbudowano główny ołtarz oraz stacje drogi krzyżowej, powiększono okna. Po II wojnie światowej dawna zakrystia została wyłączona z terenu szpitala i powróciła do kościoła, stając się kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej.

źródło: wikipedia.pl

Panoramy

panoramy - Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
panoramy - Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
panoramy - Kościół "na górce"
panoramy - Studnia św. Wojciecha