Lokalizator

53° 35' 6" N   17° 53' 23" E

Dodaj do...

Powiat Tucholski

Powiat Tucholski bezsprzecznie zaliczyć należy do najatrakcyjniejszych miejsc pod względem turystycznym na Pomorzu.

Lodowiec skandynawski nadał tym terenom malowniczą różnorodność krajobrazową. Glęboko wcinają się w podloże doliny rzek. Brda zwana "Królową Borów Tucholskich" to leniwie rozlewa się w starorzecza i martwe zakola, to przybiera charakter górskiego potoku, którego wody pienią się wśród skupisk glazów narzutowych, by w następnej chwili wić się w licznych meandrach.

Malownicze jeziora wytopiskowe o krętej linii brzegowej i liczne jeziora rynnowe dostarczają amatorom kąpieli ochłody w upalne dni, wędkarzom bogactwa ryb a pola do popis kajakarzom i żeglarzom.

Aby nie dopuścić do utraty pierwotnej przyrody, tereny Borów Tucholskich objęte zostały prawną ochroną w 22 rezerwatach i 4 parkach krajobrazowych. W południowo-wschodniej części Borów leży Tucholski Park Krajobrazowy, zajmujący powierzchnię ponad 50 tysięcy hektarów.

Na terenie powatu znajduje się też szereg atrakcji, które zadowolą każdego turystę: m.in: bunkry w Krajenkach, jedyne w Polsce Muzeum Kultury Indiańskiej, skrzyżowanie dróg wodnych w Fojutowie, Wielki Kanał Brdy czy jedno z nielicznych w Europie naturalne stanowisko cisa (rezerwat Cisy Staropolskie).

Panoramy

panoramy - Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Jelenia Wyspa" w Gołąbku
panoramy - Ośrodek Edukacyjno-Rekreacyjny "Zielona Szkoła"
panoramy - Ośrodek Edukacyjno-Rekreacyjny "Zielona Szkoła"
panoramy - Akwedukt w Fojutowie
panoramy - Mostek nad kanałem Brdy
panoramy - Powalone cisy w rezerwacie
panoramy - Jezioro Wielkie Cekcyńskie - kąpielisko
panoramy - Bunkry w Krajenkach
panoramy - Bunkry w Krajenkach
panoramy - Wystawa Kultury Indiańskiej
panoramy - Muzeum Borów Tucholskich