Lokalizator

53° 31' 0" N   18° 7' 8" E

Dodaj do...

Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. W roku 2002 minęło 175 lat od chwili jego założenia. Położony na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich.

Z roku 1827 pochodzi notatka odnaleziona przez niemieckiego przyrodnika Conventza o "surowej ochronie" uroczyska "Ziesbusch" w nadleśnictwie Wierzchlas. Tak wczesna ochrona odegrała znaczącą rolę, ponieważ najliczniejsze skupisko cisa na stanowisku naturalnym w Europie zostało uratowane i przetrwało do czasów obecnych. Polskie władze administracji leśnej przejęły teren rezerwatu w 1920 roku. W czasie niemieckiej okupacji oficjalnie rezerwat również podlegał ochronie. Największy rezerwat cisa w Polsce objęty został prawnie ochroną ścisłą 16 lipca 1956 roku.

Dla podkreślenia zasług i oddania należnego hołdu Leonowi Wyczółkowskiemu, niezrównanemu odtwórcy przyrody polskiej umiłowany przez niego "święty gaj", ulubione miejsce pracy przez wiele lat, nazwano imieniem wielkiego artysty. Powstało tu ponad 100 jego prac, w których z mistrzostwem utrwalił najokazalszego cisa nazywanego przez niego "Chrobrym", oraz "sosny bliźniaczki", pojedyncze drzewa, fantazyjnie powykręcane pnie cisów i inne szczegóły rezerwatu.

źródło: wkipedia.pl

Panoramy

panoramy - Rezerwat
panoramy - Sosny "Bliźniaczki"
panoramy - Powalone cisy w rezerwacie
panoramy - Lipa Chopina